Gümüşler Manastırı – Niğde

Gümüşler Manastırı

Niğde

Gümüşler Manastırı çok bilinmeyen yapısıyla Niğde ilinin 8 km. kuzeydoğusunda yer almaktadır. Kapadokya bölgesinin eşsiz ve bir o kadar da korunaklı manastır örneği olarak karşımıza çıkan Gümüşler Manastırı içerisinde, üzerine ışık düştüğü zaman gülümseyen Meryem´e dönüşen bir fresk bulunur. Dünya üzerinde tek gülümseyen Meryem olarak bilinen bu ikonagrafik öğenin bölgenin zamanında yeryüzündeki cennet topraklar olarak adlandırılmış güzel atlar diyarı Kapadokya´da yer alması pek de şaşırtıcı değildir açıkçası.

gumusler-manastiri-4

gumusler-manastiri-3

gumusler-manastiri-2

gumusler-manastiri-1Konuşlandığı köye de adını veren ve bir hayli geniş bir alana yayılan Gümüşler Manastırı, rakımı alçak bir tepenin iç ve dış yüzeylerinin oldukça muntazam bir şekilde oyulmasıyla meydana getirilmiştir. Tarihi süreci içerisinde Hristiyanlık´ın yayılması amacıyla rahiplerin yaşadığı misyoner bir yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Tebessüm eden Meryem Ana freski olarak da bilinen duvar süslemesi dolayısıyla, özellikle ikonografi çalışan bilim insanlarınca dünyada tek olma özelliğiyle taçlandırılmış olduğu için, bulunduğu bölgenin turizme açılan kaliteli bir yüzüdür. Kucağında Hz. İsa ile betimlenmiş bu fresk misafirlerince çok defa Mona Lisa portresini anımsattığı yorumlarına da sahne olmaktadır. Ayrıca manastır içerisinde Cebrail ve Mikail isimli melekleri de tasfir eden freskler yer almaktadır.

Gümüşler manastırı içerisinde yaşam donatıları olarak kullanılmak üzere yapılmış küçük odacıklar, toplantı alanları ve mezar bölmeleri de bulunmaktadır. Yerin altlarına kadar uzanan ve haberleşme için kullanılan, bir çeşit telefon vazifesi gören deliklerin varlığı da oldukça dikkat çekicidir.

gumusler-manastiri-5Ne yazık ki bir dönem ilgisizlik, bakımsızlık ve daha da kötüsü cehaletten dolayı çobanların hayvan kapattığı ya da şarapçıların sığınma yeri olarak kullanılmış, manastır içerisinde yakılan ateşler nedeniyle mekan tahrip edilmiş ve bazı freskler zarar görmüştür. Flash nedeniyle freskler zarar görebileceği için mekan içerisinde fotoğraf çekimine kısıtlama getirilmiş ve freskler belli bir oranda da olsa korumaya alınmıştır. Konaklamalı gerçekleştireceğiniz bir Kapadokya turu sırasında Derinkuyu´ya kadar gittiyseniz yönünüzü Niğde tarafına çevirerek bu eşsiz yarı doğal tarihi mekanı görüp havasını solumandan dönmeyeceğinizi umuyoruz.

gumusler-manastiri-11

Elçin Yıldız Şimşek

“Gümüşler Manastırı – Niğde” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir